קצת על גבולות ירושלים, היהדות, הציונות והמנדט

פרופסור יחזקאל דרור כותב ב"הארץ" שהחלטה חשובה כמו חלוקת ירושלים לא ראוי שתתקבל על ידי מדינת ישראל ואזרחיה בלבד, אלא מכיוון שמדובר בהחלטה שתשפיע על עתידו של העם היהודי כולו, יש לשאול את העם היהודי כולו, כולל נציגיו בתפוצות.

על פניו מדובר בטענה הגיונית. מדינת ישראל כל הזמן מנדנדת ליהודי התפוצות שישראל שייכת גם להם, ואם מדינת ישראל לוקחת על עצמה החלטה כה חשובה שתשפיע על עתידו של העם היהודי כולו, ראוי שתשאל את העם כולו מה הוא חושב. ההחלטה, רק שנבהיר, אכן תשפיע על העם היהודי כולו: מי שירצה, למשל, לבקר בעיד דוד (היא סילואן), יצטרך דרכון בשביל זה. זה אכן משפיע על העם היהודי. כנ"ל מי שרוצה לבקר במערת המכפלה או בכל מיני קברים יהודיים יותר או פחות אחרים ברחבי יהודה, שומרון ומזרח ירושלים.

אבל מעבר ל"על פניו" הזה מדובר רק בניסיון למנוע פתרון מוסכם לסכסוך עם הפלסטינים. פשוט כך. לעם היהודי (כעם, כולל חבריו שבתפוצות) אין מנדט לגבי שום צעד פוליטי שמדינת ישראל עושה. לא שאלו אותו אם להקים את המדינה, לא שאלו אותו אם לצאת למלחמת ששת הימים ולא שאלו אותו אם לבנות את ההתנחלויות. ציפו ממנו לתמיכה אוטמטית, אבל לא שאלו אותו.

המנדט על ארץ ישראל, וזה נכון, ניתן אכן על ידי האו"ם ליהודי העולם כולו. כשהחליטו באו"ם שיש לאפשר את הקמתה של מדינה יהודית, לא נאמר שזו המדינה של היהודים שבשטחי המנדט הבריטי. מדינת ישראל, לאחר הקמתה, אכן איפשרה לכל יהודי להגר אליה, להפוך לאזרח, וכך להשתתף בבנינה ובתהליכים הפוליטים שבה. אזרח ישראלי, ורק אזרח ישראלי (להוציא את מתנדבי חו"ל, אבל אלו כבר לא נלחמים בשבילנו כבר שישים שנה), היה אמור למות בשביל גבולות המדינה, ולכן רק אזרח ישראלי קיבל את המנדט מהמדינה לקבוע את עתידה הפוליטי. למדינת ישראל, לעומת זאת, לא ניתן (לא על ידי האו"ם ולא על ידי אף אחד) המנדט לקבוע את עתידו של העם היהודי. זה שאנחנו נוטים לחשוב שאין יהדות בלי ישראל ושרק לנו יש את הסמכות האידיאולוגית, ההלכתית והמוסרית לקבוע מה נכון ומה לא נכון עבור העם היהודי, זו רק בעיה שלנו. אין לנו, לא צריכה להיות לנו, ולא תהיה לנו סמכות על כל יהודי העולם ולהם לא תהיה עלינו.

מעבר לכך – יהודים החיים מחוץ למדינת ישראל ורוצים להיות שותפים לגורלה הפוליטי מבלי להיות אזרחי המדינה עושים זאת כבר היום. פוליטקאי ישראלי רציני דואג לבקר בקהילות יהודיות עשירות לפחות פעם בשנה. ראש הממשלה דואג לדפוק נוכחות בכל GA או כנס של ועידת הנשיאים. חב"ד יודעים, ברוך השם, לעשות רכבות אוויריות לארץ הקודש כשלדעתם ארץ ישראל או עם ישראל בסכנה. אייפ"ק משפיע על מדיניות החוץ שלנו לא פחות משהוא משפיע על מדיניות החוץ של ארה"ב. יהודי שרוצה להשפיע על עתידה של ישראל – יכול.

לטענה כאילו אין לממשלת ישראל את הסמכות לקבוע את גבולות המדינה אין שום בסיס. יהיה לה בסיס רק אם היא תחליט שמדינת ישראל לא שייכת לאזרחיה, כי אם ליהודי העולם כולם באופן שווה, ותקפיד לשאול את כל יהודי העולם גם לפני כל פעם שהיא מרחיבה את הגבולות. באותה הזדמנות היא גם יכולה לשאול לדעתם של יהודי העולם מיהו יהודי. עד אז – אנחנו חייבים להפסיק להעמיד פנים כאילו אנחנו הסמכות העליונה בעניני עתידו של העם היהודי.

הפרשנות המקובלת היום בישראל על מהי היהדות ומהי הציונות היא נכונה רק לזמן ולמקום הנוכחיים שלנו. קביעתו של של פרופסור דרור כי "…המסקנה שונה רדיקלית אם נוקטים עמדה ערכית-אידיאולוגית הרואה בישראל אך ורק את מדינת כל אזרחיה. אני מציע לדחות עמדה זה השוללת את עיקרי אושיות היהדות והציונות", היא פשוט לא נכונה. ב"אושיות היהדות" אין שום דבר שמדבר על מדינת כל אזרחיה. היהדות היא לא מדינת ישראל ומדינת ישראל היא לא תמצית היהדות. זו גם לא פגיעה ב"אושיות הציונות". הציונות רצתה להקים בית לעם היהודי בארץ ישראל, וזהו. טענה שמדינת כל אזרחיה היא פגיעה באושיות הציונות פשוט מאשרת החלטה אחרת של האו"ם שהציונות היא גזענות. אם הציונות מתנגדת לשווין מלא לכל אזרחיה על רקע אתני, הרי שהיא גזענות. רק הפרשנות האקטואלית של רבים מאזרחי ישראל היום, ושל ממשלותיה בהתאם, על מהותה של היהדות ומהותה של הציונות היא שמביאה לראיה הפשטנית והצרה של מדינת ישראל בצורתה הנוכחית כתמצית הקיום היהודי.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה אחינו שבתפוצות, יהדות, ירושלים, ישראל, ציונות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s