קצר על ג'יי14 ואיזה תהליך קטן שעברתי איתו

הדרישה האמורפית לצדק חברתי (שהרי צדק חברתי של אחד אינו הצדק החברתי של האחר) והחמקמקות של הפתרונות האופרטיבים, מאוד הטרידו אותי בתחילת המחאה הזו. מאז התבגרתי, ראיתי את ישראל משתנה לטובה, וזה כבר פחות מטריד אותי. למה? כי דרישה אמורפית לצדק חברתי אינה שונה משאיפה אמורפית לחיות בשלום וללא מלחמות. היא לא שונה מתמיכה בפתרון של מדינה אחת או שתיים, גם בלי לדעת בדיוק איך המדינות האלה יראו, מה יהיו הגבולות שלהן ואיך להגיע לשם. היא לא שונה כי היא שאיפה, היא תקווה, היא אמונה בכך שיש משהו שהוא טוב יותר מהקיים, ושהקיים הוא רע. רע מאוד. התמימות, כביכול, בשאיפה ל"צדק חברתי", היא בריאה והכרחית בדיוק כמו התמימות, כביכול, שבשאיפה ל"שלום", יהיו אלו אשר יהיו.
ובגלל זה אני גם לא מצפה של-150,000 הצדיקים שהפגינו אמש בכל הארץ יהיו תשובות להכל או פתרון קסם. בשביל זה, בדיוק בשביל זה, עובדים המנהיגים שלנו. אנחנו נותנים להם יעד (שלום, חברה צודקת, חינוך איכותי, איכות סביבה… הבנתם) והם אלו שצריכים להביא אותנו אל היעד. התפקיד שלנו, כדמוס, הוא להציב להם את היעד, והתפקיד שלהם הוא לשבור את הראש איך להגיע לשם. וזה לא שהעם ילדותי, או דורש משהו שאי אפשר לעשות אותו. יש מספיק מומחים שמסבירים בדיוק איך אפשר לעשות אותו. זו ההנהגה שעכשיו בוחרת שלא להקשיב למה שהעם רוצה. מה שהעם דורש. זו הממשלה שבוחרת לשרת את הטייקונים, את המתנחלים (כן!) ואת השד יודע מי עוד, רק לא את העם. העם שלא מצליח לגמור את החודש. אז זה כבר פחות מטריד אותי, כי נראה שהעם הזה הצליח לשנות את התודעה שלו, התחיל להבין שהצרה הכלכלית של ה"אני" היא חלק מהצרה הכלכלית של ה"אנחנו", ויותר מזה – שיש מי שמכוון את הצרות הכלכליות ושזה חלק ממדיניות כלכלית שמגיעה מלמעלה.
ובשלב הזה של מה שעשויה, אולי, אינשאללה, להיות התקווה המשמעותית ביותר לישראל טובה יותר מהישראל הרעה מאוד שהממשלה והכנסת האלה גורמות לה להיות, דיינו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה דמוקרטיה, הפגנות, זכויות אדם, זמנים טובים, ישראל, פוליטיקה, צדק חברתי, ציונות, שמאל ישראלי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על קצר על ג'יי14 ואיזה תהליך קטן שעברתי איתו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s